Masdar City neprodukuje CO2

Mesto budúcnosti je inšpiráciou pre svet

Unikátne mesto vybudované v súlade s prírodou a zamerané na zelenú energiu. Masdar City je výnimočným prototypom modernej metropoly v Spojených arabských emirátoch, ktoré funguje bez vylučovania oxidu uhličitého. Je to miesto, ktoré aplikuje najnovšie poznatky z oblasti Cleantech a využíva do maximálnej miery všetky dostupné obnoviteľné zdroje planéty.

Mesto budúcnosti sa nachádza uprostred púšte, len 17 kilometrov od hlavného mesta Spojených arabských emirátov Abu Dhabi. Masdar City je prvým mestom na svete, ktoré nevylučuje žiaden oxid uhličitý. Projekt začala realizovať spoločnosť ADFEC (Abu Dhabi Future Energy Company) v roku 2006 s predpokladanými nákladmi necelých 18 miliárd eur. Jeho dokončenie je predbežne naplánované na rok 2025.

 

NAJZELENŠIE MESTO PLANÉTY

Masdar City navrhla britská architektonická fi rma Fosters & Partners a je v popredí začleňovania udržateľných technológií do moderného architektonického návrhu. To, čo na prvý pohľad vyzerá ako jeden z mnohých megalomanských projektov, na ktoré sme zvyknutí v krajinách Perzského zálivu, je vlastne snaha vytvoriť udržateľný, efektívny a nakoniec obchodovateľný koncept mesta, ktoré sa môže v najbližších rokoch stať najpodstatnejším pre zelený biznis. Mesto bude poháňané kombináciou obnoviteľných zdrojov energie, z ktorých hlavným je solárna energia. Na jeho okraji budú vybudované dve obrovské solárne elektrárne a solárne panely budú umiestnené na väčšine striech, s celkovou produkciou 130 MW. Veterná a geotermálna energia bude použitá na napájanie mesta v menšej miere. Okrem týchto energetických zdrojov bude mať Masdar City aj najväčší vodíkový reaktor na svete.

 

BOJ S TEPLOM

Cieľom mesta je nielen výroba čistej energie, ale aj jej maximálne využitie. Aj keď sa nachádza na púšti,

je navrhnuté tak, aby využívalo klimatizáciu len minimálne. Budovy sú postavené blízko seba, vďaka čomu sa navzájom tienia nielen medzi sebou, ale aj obvodovou stenou mesta, čím sa maximálne využije chladiaca sila veterných prúdov. V úzkych uliciach je príjemná mikroklíma v porovnaní so zvyškom krajiny. Väčšina použitých materiálov, ako napríklad podlahové dlaždice, majú chladiace vlastnosti. Budovy majú hrubú vrstvu izolácie, aby dovnútra neprepúšťali teplo. „Aj napriek tomu, že energiu má mesto z vlastnej solárnej elektrárne, jej úspora je zásadou,“ skonštatoval Chris Wan, vedúci dizajnu manažmentu v Masdar City.

 

FUNKCIE, KTORÉ MENIA POHĽAD NA SVET

Pokiaľ ide o dopravu, v meste sú motorové vozidlá zakázané kvôli zníženiu emisií oxidu uhličitého S rozlohou 6 km2 je Masdar City určené najmä na pešiu chôdzu, avšak tá nemusí byť nevyhnutnosťou. Samozrejmosťou sú elektrické automobily, vďaka ktorým sa môžu ľudia v meste pohybovať komfortne. Všetky návrhy a projekty sú založené na technológiách Cleantech, ktoré spájajú ekologické prístupy s najnovšími poznatkami vedy a výskumu a novými vymoženosťami premyslenými do posledných detailov.

Moderné technológie sú úplne všade, na verejných miestach, ale aj v špičkovo vybavených domácnostiach.

Masdar City skúma riešenia niektorých otázok, ktoré predstavujú naše činy na Zemi. Myšlienka môže inšpirovať ostatných, aby nasledovali rovnakú cestu, a dúfajme, že povedie ľudstvo smerom k čistým a udržateľným spôsobom života. „Púšť naozaj nie je najjednoduchšie miesto pre vybudovanie zeleného mesta,“ povedal zástupca riaditeľa organizácie IRENA Frank Wouters, ktorý dodal, že: „Budovať niečo, čo funguje na mieste, ako je toto, má nesmierny význam. Ak to môžete urobiť tu, môžete takéto mesto vybudovať v podstate kdekoľvek.“ Pretože budúci blahobyt miest po celom svete závisí od schopnosti ľudstva rozvíjať a integrovať udržateľné technológie.

 

Infoblok: MASDARSKÝ INŠTITÚT – BUDÚCNOSŤ VEDY?

Masdarský inštitút je univerzita určená na štúdium a vývoj alternatívnych zdrojov energie a na životné prostredie v spolupráci s MIT (Massachusettský technologický inštitút), a taktiež aj s Medzinárodnou agentúrou pre obnoviteľnú energiu (IRENA), ktorá bude mať v meste svoje sídlo. Budovy inštitútu majú fasády, ktoré sú orientované tak, aby poskytovali maximálny tieň. Perforácie na svetlo a tieň sú založené na tradičnom vzore. Laboratóriá a obytné časti sú doplnené o gymnázium, reštauráciu, kaviareň, vzdelávacie centrum a taktiež miesto na stretávanie študentov. Táto komunita nie je závislá od žiadneho zdroja energie, dokonca jej vyrába prebytok vo výške 60 percent zo svojich vlastných energetických potrieb. Všetok odpad je spracovaný a recyklovaný v budove. V súčasnosti tam prebiehajú štúdijné programy chemické, mechanické, materiálno-vedecké, environmentálne či elektrické inžinierstvo. V prvom roku fungovania na inštitúte pôsobí 92 študentov z 22 krajín, no ich počet sa v dohľadnej dobe plánuje rozšíriť až na 800. Úradujúci výkonný riaditeľ Masdar City opisuje inštitút ako rodné miesto „masdarskej vízie na lepšiu budúcnosť“.