Najzelenšia budova Slovenska EcoPoint

Ročne ušetrí až 70% nákladov

Na východe krajiny pri diaľnici medzi Prešovom a Košicami sa nachádza najunikátnejšia stavba svojho druhu u nás. Vďaka využitiu inovatívnych materiálov a technológií pri výstavbe sa nehnuteľnosť EcoPoint Office Center v Košiciach pýši titulom najzelenšej budovy Slovenskej republiky. Cenu VISIO 2020 a prestížny americký certifi kát LEED Gold získala vďaka tomu, že v oblasti udržateľnej výstavby patrí k úplnej jednotke na Slovensku.

Jej výnimočnosť spočíva v tom, že neznečisťuje životné prostredie, ale chráni ho. Vďaka využitiu najmodernejších technológií rozsiahla stavba generuje minimálne množstvo C02. Nepoužíva zemný plyn, ale ako primárny zdroj energie jej slúži 30 geotermálnych vrtov. Každý z nich je hlboký vyše 130 metrov. Teplo alebo chlad sa do priestorov dostáva sálavým spôsobom a nie cez klimatizácie, čo je oveľa prospešnejšie pre zdravie.


NÁVRATNOSŤ NÁKLADOV JE ŠTYRI ROKY

Stavba je nadštandardne odizolovaná, v stropoch budovy je zabetónovaných takmer 40 kilometrov rúr, v ktorých prúdi ochladená alebo prihriata voda. Ročné náklady na chladenie a vykurovanie sú vďaka tomu až o 70 % nižšie ako pri moderných biznis centrách. Po roku fungovania budovy je zrejmé, že investícia sa oplatila a v najbližšom období je naplánovaná výstavba ďalšej etapy projektu. „Naše prepočty sú ešte lepšie ako sme očakávali. Zvýšené investičné náklady o 3 % sa nám vrátia do 4 rokov. Nájomcovia získali kvalitné prostredie s akustickou, tepelnou a svetelnou pohodou a pritom platia nižšie náklady,“ netajil spokojnosť zástupca investora Rastislav Badalík s tým, že prevádzkové náklady sa podarilo zredukovať až o 40 %. Použité materiály a nátery spĺňajú najprísnejšie ekologické kritériá. Špeciálna sanitárna technika minimalizuje spotrebu pitnej vody a na osvetlenie sa využívajú časové spínače. Zachytávaná dažďová voda slúži na zavlažovanie zelených striech. Ďalšou zaujímavosťou je, že pred budovou je elektronabíjacia stanica pre verejnosť a na prevádzkovanie budovy sa používa elektromobil.


VYCHYTÁVKY NAJZELENŠEJ BUDOVY:

  • pri výstavbe boli použité ekologické stavebné materiály, farby aj lepidlá
  • budova využíva energiu z vyše 30 vrtov, každý je hlboký viac ako 130 metrov
  • dažďová voda slúži na zavlažovanie zelených striech
  • vďaka využívaniu elektromobilov a bicyklov sa podporujú alternatívne druhy dopravy
  • až o 40 % klesli prevádzkové náklady nehnuteľnosti
  • vykurovanie a chladenie zabezpečuje systém 40 kilometrov rúr zabetónovaných v stropoch, vďaka čomu sa znížili náklady o 70 % ročne
  • pod zemou je umiestnených 20 kilometrov špeciálnych rúr

Autor: Erik Mihalko · Foto: EcoPoint Office center