Objednajte si Green Business Revue

Objednajte si Green Business Revue

Záleží Vám na životnom prostredí, zaujímate sa o energetiku, startupy a udržateľný rozvoj? Zaraďte sa k tisíckam spokojných čitateľov, majiteľov spoločností, podnikateľov, odborníkov a predplaťte si ekologický magazín Green Business Revue.

 Choďte na www. martinus.sk http://www.martinus.sk/?uItem=260964 a získajte časopis plný inovácii ešte dnes!

Read More

Masdar City neprodukuje CO2

Masdar City neprodukuje CO2

Mesto budúcnosti je inšpiráciou pre svet

Unikátne mesto vybudované v súlade s prírodou a zamerané na zelenú energiu. Masdar City je výnimočným prototypom modernej metropoly v Spojených arabských emirátoch, ktoré funguje bez vylučovania oxidu uhličitého. Je to miesto, ktoré aplikuje najnovšie poznatky z oblasti Cleantech a využíva do maximálnej miery všetky dostupné obnoviteľné zdroje planéty.

Read More

Stavia sa najvýkonnejší výskumný reaktor MBIR

Stavia sa najvýkonnejší výskumný reaktor MBIR

V ruskom výskumnom ústave NIIAR blízko mesta Dimitrovgrad vznikne zatiaľ najvýkonnejší, viacúčelový, rýchly výskumný reaktor MBIR. Nahradí dosluhujúci BOR-60 z roku 1969. Na výskume, projektovaní aj výstavbe tohto unikátneho diela sa budú podieľať aj zahraničné spoločnosti. S ruskými odborníkmi budú spolupracovať okrem iných aj odborníci z USA, Francúzska či Českej republiky.

Read More

Bruselu neustúpime, sme pripravení súdiť sa

Bruselu neustúpime, sme pripravení súdiť sa

Štátny tajomník Ministerstva životného prostredia Vojtech Ferencz šéfuje na ministerstvu takmer štyrom tisíckam ľudí. Má pod sebou viacero významných sekcií, ktoré sa starajú o odpadové hospodárstvo, čistotu ovzdušia, či pomoc pred povodňami. Dôvody prečo Slovensko zakázalo vývoz vody v Ústave, detaily fungovania ministerstva, úspechy, či ďalšie plány do nasledujúcich rokov priblížil v rozhovore pre magazín Green Business Revue.

Read More

Na ochranu životného prostredia sú vyčlenené vyše 4 miliardy EUR

Na ochranu životného prostredia sú vyčlenené vyše 4 miliardy EUR

Koncom minulého roka sa v Paríži uskutočnila konferencia COP 21, ktorej výsledkom má byť prijatie Medzinárodnej dohody o zmene klímy. Na Slovensku začal platiť nový zákon o odpadoch a vláda zákonom stanovila zákaz vyvážania vody do zahraničia. O pripravovaných novinkách, možnosti získať granty z únie, či toxickej skládke pri Žitnom ostrove sa magazín Green Business Revue rozprával s ministrom životného prostredia Petrom Žigom.

Read More

Trendy obnoviteľných zdrojov v nasledujúcich piatich rokoch

Trendy obnoviteľných zdrojov v nasledujúcich piatich rokoch

Tento článok sa netvári, že je vedecký. Snaží sa len na základe verejných faktov a čísel zhrnúť súčasný stav a načrtnúť približný vývoj v najbližšej budúcnosti. Takisto možno článok a všetky predikcie, ktoré sú v ňom obsiahnuté, považovať za môj odhad a názor. Avšak na základe historických vzorcov je možné očakávať budúce správanie. 

Read More

Elektrina zo slnka

Elektrina zo slnka

Fotovoltika prešla u nás dynamickým vývojom, s čím súvisí viacero období. FV pred zákonom o podpore OZE, investičné obdobie, strešné inštalácie, malé zdroje do 10 kW a nakoniec súčasnosť s očakávanou podporou EÚ na inštalácie malých zdrojov. Tieto udalosti sa odohrali od roku 2009 až po dnešok. Za krátku dobu tak aj fotovoltika prispela k zásadnej zmene energetiky.

Read More

Revolúcia v nakladaní s odpadmi

Revolúcia v nakladaní s odpadmi

Najmodernejšia technológia energetického využitia komunálneho odpadu formou plazmového splynovania na svete prichádza z Kanady. Niet sa čo čudovať, veď ide o jednu z najvyspelejších krajín v oblasti vývoja environmentálnych technológií. Už aj do Európy dorazila táto technológia, vďaka ktorej sa dá využiť až neuveriteľných 98 % komunálneho odpadu. Prvé takéto zariadenia by mohli na Slovensku a v Česku začať fungovať už o 6 rokov.

Read More

Smart City - Inovácie pre chytré mestá z Nemecka

Smart City - Inovácie pre chytré mestá z Nemecka

V obrovskej konkurencii stoviek firiem z rôznych oblastí zaujal Investičnú komisiu fondu J&T Ventures aj projekt spoločnosti ICE GATEWAY GmbH, ktorá prináša ucelené technologické riešenia pre oblasť Smart City. Vďaka tomu získala finančnú podporu z J&T Ventures. Práve tento fond s investičným kapitálom v miliónoch eur od zahraničnej banky so silným zázemím nielen na Slovensku, ale aj vo svete, je určený pre mladých podnikateľov a ich inovatívne nápady.

Read More

Slovensko môže zopakovať úspech Fínskej Nokie

Slovensko môže zopakovať úspech Fínskej Nokie

Rodený Bratislavčan Rado Mizera (33) mal celý život blízko k ochrane prírody, obnoviteľným zdrojom a inovatívnym technológiám v oblasti Cleantech. Neoceniteľné skúsenosti získal na Slovensku, v Rakúsku a vo Fínsku. Momentálne si plní sen v spoločnosti Solved, kde pôsobí ako viceprezident. Podľa neho je najvyšší čas, aby si Slovensko stanovilo dlhodobú víziu v oblasti automobilového priemyslu a išlo za svojím cieľom. Keď podľa Mizeru začneme včas, môžeme dosiahnuť úspech ako kedysi Nokia.

Read More

Najzelenšia budova Slovenska EcoPoint

Najzelenšia budova Slovenska EcoPoint

Na východe krajiny pri diaľnici medzi Prešovom a Košicami sa nachádza najunikátnejšia stavba svojho druhu u nás. Vďaka využitiu inovatívnych materiálov a technológií pri výstavbe sa nehnuteľnosť EcoPoint Office Center v Košiciach pýši titulom najzelenšej budovy Slovenskej republiky. Cenu VISIO 2020 a prestížny americký certifi kát LEED Gold získala vďaka tomu, že v oblasti udržateľnej výstavby patrí k úplnej jednotke na Slovensku.

Read More

Energetická efektívnosť

Energetická efektívnosť

EÚ dlhodobo podporuje nízkouhlíkové hospodárstvo či už formou vytvárania legislatívneho rámca, ako aj finančne. Európska rada v októbri 2014 dosiahla dôležitú dohodu na energeticko-klimatickom rámci do roku 2030, ktorý zahŕňa záväzný cieľ na znižovanie emisií o 40 % v porovnaní s rokom 1990, zvýšenie podielu energie z obnoviteľných zdrojov na 27 % na úrovni EÚ a indikatívny cieľ na úrovni 27 % na zvyšovanie energetickej efektívnosti na úrovni EÚ. Práve posledný cieľ na zvyšovanie energetickej efektívnosti je aktuálne veľkou prioritou pre EÚ.

Read More

Green Business Revue krstilo elektrické auto

Green Business Revue krstilo elektrické auto

Pilotné číslo magazínu Green Business Revue, ktorého súčasťou bol rozhovor s eurokomisárom Marošom Šefčovičom, ale aj mnoho iných zaujímavých reportáži sa k čitateľskej verejnosti dostalo začiatkom júla. Ohlasy na inovatívne médium boli zo strany odborníkov veľmi pozitívne. Ešte pred publikovaním ďalšieho čísla, v ktorom si čitatelia nájdu desiatky pútavých tém, rozhovory, analýzy, najnovšie trendy anovinkyz oblasti Cleantech sa uskutočnil krst magazínu Green Business Revue.

Read More